Ми на фейсбуці
Ми у телеграмі
fondsumy-sor@ukr.net
+38 (050) 214-52-29

Підприємцю

Effect #6

Підприємцю

докладніше

Підприємства Сумщини

Effect #6

Підприємства Сумщини

докладніше

Конкурси Фонду

Effect #6

Конкурси Фонду

докладніше

Безпечний алгоритм «закриття» ФОП: 6 етапів, 7 важливих порад та 3 корисні формули

ЛІКВІДАЦІЯ ФОПа умовно складається з 6 етапів:

1️ Держреєстрація припинення ППД ФЛП – подача заяви реєстратору (форма 12) + 24 години і ти «закритий»… в цьому і складається «секретний» алгоритм «закриття ФОП без перевірки»

2️ Закриття банківських рахунків – строк законодавством не передбачений, але на практиці рекомендується подавати заяву до банку відразу після реєстрації рішення про припинення ППД

3️ Зняття з обліку в органах ДФСУ – фактично вся процедура зводиться до проведення «ліквідаційної» перевірки (п.п.78.1.7. ПКУ) та розрахунків за її результатами або ж спливу «1095 днів» та вимозі зняти «автоматом»

4️ Зняття з обліку платників ЄСВ – також відправною точкою є перевірка органів ДФС. Ускладнює ситуацію і відсутність «строків давності», однак, це не свідчить про відсутність можливостей для захисту (про це див. далі).

5️ Зняття з обліку в ПФУ – важливий момент: для проведення перевірки у ПФ є лише 10 днів з моменту отримання із ЄДР відомостей щодо реєстрації рішення про припинення ППД (з 11го дня повноваження закінчуються – для відома)

6️ Анулювання ЕЦП – тут без коментарів

«Як говорять у нас на Колимі»: поспішиш, фіскалів насмішиш, а щоб цього не було, читаємо далі…

НЕ ПОСПІШАЙТЕ «ЗАКРИВАТИСЬ», ЯКЩО:

1️ значні обороти (все относительно, але для ФОПів по 4-5 млн. на рік – це немало, а значить «інтересно»)

2️ наявність статусу ПДВ (загальновідомо, що на ПДВ усі ризики)

3️ участь у «схемах» (придбання витрат у «специфічних» суб’єктів, виведення коштів з «дружніх» СГД)

4️ наявність очевидних порушень законодавства (перевищення законодавчих лімітів (наприклад, 1 млн для «ПДВ», «РРО») без відповідної реєстрації, ФОП-ЄН на 2 групі надав послуги юрособі-загальносистемнику)

5️ наявність не виконаних зобов’язань перед контрагентами

6️ наявність дорогих активів

7️ значні надходження на непідприємницькі рахунки (з недавніх пір фіскали з однаковим «апетитом» цікавляться всіма рахунками фізосіб)

Отже, 7 раз «відмір» та 1 раз «закрий» Але і це ще не все, що необхідно знати!

4 ОМАНИ ПРО «ЗАКРИТТЯ» ТА ПЕРЕВІРКИ

1️ «закрився» у ЄДР та нікому нічого не винен – насправді за минулі або майбутні підприємницькі борги відповідальність несе фізособа своїм майном (навіть після припинення ППД).

2️ без перевірки ФОПа не знимуть з обліку – саме таку пісню досить часто «співають» фіскали, а деякі платники із задоволенням її «підспівують» і подають заяви про призначення перевірки + віддають первинку фіскалам на руки …

3️ «пройшов перевірку – спиш спокійно» – і це не зовсім так, а точніше зовсім не так:

сьогодні перевірка без донарахувань все одно, що балерина без пуантів

проведена перевірка не є гарантією відсутності повторної перевірки у майбутньому (наприклад, згідно п.п.78.1.12 ПКУ) або ж відсутності інших претензій з боку фіскалів!

4️ не можна зареєструватися ФОПом після «закриття» в ЄДР (за умови непроведення податкової перевірки) – законом це не заборонено і про це далі.

ЩО ДАЄ «ЗАКРИТТЯ» В ЄДР?! – 3 позитива та 1 негатив!

1️ Припинення обов’язку зі сплати податків, зборів, взнесків та подачі декларацій/звітів на майбутнє – це основний «плюс»

2️ можливість стати на облік до ЦЗ та отримувати допомогу по безробіттю (до 07.07.2014р. такої можливості не було аж до моменту зняття з обліку в ДФС).

3️ Анулює перевищення «РРОшного ліміту» для випадків повторної реєстрації підприємцем (для випадку відсутності податкової перевірки після внесення запису до ЄДР про «закриття») – природньо, що фіскалі проти такого підходу (ІПК від 21.06.2018р. № 2752/ІПК/08-01-13-02-08) і вважають, що якщо 1 раз річний ліміт в 1 млн. грн. перевищено, то РРО «на все життя».

Але на допомогу в даному випадку може прийти буквальний аналіз п.296.10. ПКУ, відповідно якому застосування РРО «продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.» Тобто втрата статусу СГ автоматично призводить до анулювання перевищення «РРОшного ліміту», а відповідно життя «нового» ФОПа починається з чистого листа.

4️ Є підставою для призначення фіскальної перевірки (п.п.78.1.7. ПКУ) – і це вже негатив, але не смертельний и далі ми це доведемо…

ПЕРЕВІРКА «КОЛИШНЬОГО» ФОПа – 7 важливих порад

1️ «Закриття» ФОПа здійснюється без перевірки ДФС, ПФУ»

Як було вже зазначено, однією з оман є те, що підприємець зобов’язаний пройти перевірку, інакше його не «ліквідують». Однак, це зовсім не так, оскільки з 07.07.2014р. запис про «припинення ППД» реєстратор вносить протягом 24 годин з моменту подання заяви (див. Ст.26 закону №877).

2️ Не допомагайте фіскалам – вашу допомогу вони завжди оцінюють «по-своєму»

Факт призначення перевірки залежить від багатьох складових (зокрема, ризиковості профільних видів діяльності, об’ємів фінансових показників, наявність статусу платника ПДВ, участь в оптимізаційних схемах). Однак, така вірогідність збільшується, якщо ви напишете заяву про призначення перевірки та ще й надасте первинні документи у «фіскальні руки». Тому, якщо у вас маються зайві гроші або ж вашому організму бракує гормону адреналіну, тоді цей варіант саме для вас. Для інших же порада – якомога менше контактувати з податковою!

3️ «Термінове» питання

Багатьох хвилює питання – «впродовж якого терміну фіскали повинні провести перевірку?»

по-перше, це не обов’язок, а право фіскалів (тобто перевірки може і не бути, а наше з вами завдання – звести таку вірогідність до мінімуму)

по-друге, раніше для перевірки передбачався місяць, на сьогодні це “1095 днів” (п.102.1. ст.102 НКУ). При цьому, за загальним правилом для “запуску” зазначеного терміну доцільно подавати звіти (навіть “порожні”), але і у разі неподання “є чим крити”: – в п.п.п.102.2.1. ПКУ говорить тільки про можливості донарахувати зобов’язання у разі неподання податкових декларацій, але не згадує про право провести перевірку за рамками 1095 днів )

– п.44.3. ПКУ зобов’язує платника зберігати первинні документи впродовж 1095 днів з моменту граничного терміну для подання звітності (у разі її неподання) – даний строк не підлягає зупиненню, поновленню, перериванню…

По-третє, нажаль, правило “1095 днів” не працює для ЄСВ і це потрібно пам’ятати…

4️ Порада для сміливих

Буквальний аналіз п.п.78.1.7. ПКУ свідчить про те, що на момент візиту податкових органів у них відсутнє право проводити перевірку, оскільки норма закону у якості підстави для перевірки передбачає наступну обставину:

«розпочато процедуру … припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця…» Отже, оскільки запис про припинення ППД був внесений до ЄДР, то процедура припинення вже завершена, а значить і підстава для перевірки відпала (до речі, це стосується і перевірки ЄСВ)

5️ Якщо «передумав»

Спасает ли повторная регистрация ФЛП от проверки? – питання дуже спірне (в принципі як і багато інших). З одного боку, факт припинення мав місце и що було потім вже не має жодного значення; з другого – є можливість буквально трактувати положення п.п.78.1.7. ПКУ на свою користь (див. вище); а з третього – завжди є фіскальні «фантазії» (особливо у випадках, коли дуже потрібно «насолити»), які іноді мають вищу силу, ніж закон

6️ А фіскалів на всіх не хватає…

На теперішній час склалась ситуація, при якій у податківців не вистачає трудових ресурсів для оперативного відпрацювання усіх бажаючих «ліквідуватись». Наприклад, у Харківському регіоні на сьогодні «закритих», але не перевірених ФОПів більше 80 тис. Відповідно, якщо ви нічого суттєвого не натворили протягом своєї діяльності, то з перевіряючими можете так і не познайомитись ніколи.

7️ Якщо перевірка прийшла «невчасно»:

«втрата документів» – підстава для перенесення строків на 90 днів (п.44.7. ПКУ). Однак, даний факт повинен бути реальним та підтверджуватись належним пакетом документів. Для тих, хто «втрачає» документи по 2-3 рази підряд, порада – будьте уважніші з документами, читайте ст.358 ККУ та майте на увазі, що фіскали її теж знають❗️

недопуск – добре, якщо є підстави, однак, деякі практикують і без них. Але і пам’ятайте про адмінарешти!

КОРИСНІ ФОРМУЛИ (замість висновків)

“сонний” ФОП – для випадків, коли краще “закриватися” не поспішати

(Правило “1095 днів” + порожні звіти) * заява про припинення ППД = “no proverki” = “закриття” ФОП

Анулювання перевищення лімітів (зокрема, “РРОшного”)

“Закриття” ФОП + “повторна” реєстрація ФОП = “no RRO”

Використовуємо недопуск до перевірки

“закриття” ФОП = перевірка = недопуск = адмінарешти = “спір про право” + відсутність податкового боргу = “no admin aresht”